crc-hissedilebilir-yüzey-üreticisi

CRC,  tüm bireylerin yasam standartlarının yükseltilmesine yönelik çalısmalar yapan, deger üreten, dünya standartlarında üretim tesisleri ile ürünlerinde yüksek kaliteyi standart hale getirmis %100 Türk sermayeli sirkettir.

CRC Logo.

Hissedilebilir Yüzeyleri Üreticisinden Satın Alın...

İngiltere ve İskoçya'da Hissedilebilir Yüzey Uygulamaları

Hissedilebilir yüzey ürünleri ülkemizde olduğu gibi yurtdışında da erişilebilirlik çalışmaları kapsamında görme engelli bireylerin rahatlığı ve emniyeti amacıyla yaygın olarak kullanılan ürünlerdir. CRC ekibi olarak ülkemizdeki mevzuata uygun ürün ve uygulamaları sürekli takip ve tatbik etmekle birlikte, dünya genelinde de hissedilebilir yüzey uygulamaları başta olmak üzere erişilebilirlik – ulaşılabilirlik çalışmalarını yakından takip etmekteyiz.

 

Bu yazımızda İngiltere’nin başkenti Londra ve İskoçya’nın başkenti Edinburgh’ta yapılmış olan hissedilebilir yüzey uygulamaları ile ilgili yerinde yapmış olduğumuz tespitleri ve uygulama görsellerini sizlerle paylaşmaktayız.

 

Londra’da gözlemlediğimiz erişilebilirlik uygulamalarında, kaldırım bitişlerinde engelli rampalarının nizami olarak uygulandığını görmekteyiz. Engelli rampalarının uygulandığı alanlarda uyarıcı izli beton hissedilebilir yüzey ürünlerinin kullanıldığını görmekteyiz. Hissedilebilir yüzeylerin hemen hemen tamamının beton ve beton türevli ürünler olduğunu ve uygulamaların oldukça eski olduğunu da söylemek mümkün.

 

Londra’da bir başka dikkat çeken hissedilebilir zemin uygulaması ise trafik lambalarının bulunduğu yaya geçiş alanlarında bilgilendirici ve yönlendirici yüzey uygulamaları. Bu uygulama da istisnasız tüm ışıklı yaya geçişlerinde kullanılmış durumda.

 

İngiltere genelinde dikkatimizi çeken bir başka husus ise ülkemizdekini standartların aksine kılavuz izli hissedilebilir yüzey uygulamalarına benzer ürünlerin metro giriş ve merdivenlerinde ters kullanım ile uyarıcı iz olarak uygulanmış olmasıdır.

 

Edinburgh-İskoçya’da ise görme engelli yollarının Londra’daki uygulamalara paralel olduğunu söyleyebiliriz.

 

Genel olarak İngiltere ve İskoçya için hissedilebilir yüzey uygulamalarını değerlendirdiimizde ülkemizdekinin aksine ürün çeşitliliğinin olmadığını, beton uygumaların yaygın olarak kullanıldığını söyleyebiliriz. Uygulamalarda kılavuz yolların daha az sıklıkla kullanıldığını yaygın olarak ve nizami bir şekilde uyarıcı izli hissedilebilir zemin uygulamalarının kullanıldığını, seyrekte olsa görme engelliler için tehlike yaratacak uygulamalara rastladığımızı da belirtmek isteriz.

 

CRC ekibi olarak ülkemizde ve dünya genelindeki erişilebilirlik çalışmaları kapsamında bilgi paylaşmaya devam edeceğiz. Erişilebilir-ulaşılabilir bir dünya için bunun sosyal sorumluluğumuz olduğunu düşünüyoruz.